  • UVR1V470MDD1TA
UVR1V470MDD1TA
advertisement
Manufacturer No:
UVR1V470MDD1TA
HK JDW NO:
555-UVR1V470MDD1TA
Description:
UVR 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 130mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6638
Step5Bar-code shipping tag
UVR1V470MDD1TA
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    49.35μA
  • Ripple Current
    130mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    130mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    260mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm