  • UVR1C222MHA
UVR1C222MHA
advertisement
Manufacturer No:
UVR1C222MHA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVR1C222MHA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UVR 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVR1C222MHA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UVR
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.056mA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.495A @ 10kHz
  • Custom Capabilities
    Other Sizes Available
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    20mm