  • UVK105CH1R2BW-F
UVK105CH1R2BW-F
advertisement
Manufacturer No:
UVK105CH1R2BW-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-UVK105CH1R2BW-F
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
UVK105CH1R2BW-F
Description:
UVK 1.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 8000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVK105CH1R2BW-F
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0H
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    1.2pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    C0H
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm