  • UVK105CH0R3BW-F
UVK105CH0R3BW-F
advertisement
Manufacturer No:
UVK105CH0R3BW-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-UVK105CH0R3BW-F
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
UVK105CH0R3BW-F
Purchasing and Inquiry
UVK105CH0R3BW-F Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0H.A voltage of 50V can be used for operation.
UVK105CH0R3BW-F Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
UVK105CH0R3BW-F Applications
There are a lot of Taiyo Yuden UVK105CH0R3BW-F applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
UVK105CH0R3BW-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    UVK
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0H
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    0.3pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm