  • UUX1C221MNL6GS
UUX1C221MNL6GS
advertisement
Manufacturer No:
UUX1C221MNL6GS
HK JDW NO:
555-UUX1C221MNL6GS
Datasheet:
UUX1C221MNL6GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 16volts 220uF Snap-In Audio
Step5Bar-code shipping tag
UUX1C221MNL6GS
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    49.5μA
  • Ripple Current
    307mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    307mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    429mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm