  • UUQ1V470MCL1GS
UUQ1V470MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUQ1V470MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUQ1V470MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUQ1V470MCL1GS
Description:
UUQ 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 155mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UUQ1V470MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UUQ
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    155mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    155mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    232.5mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.13 %
  • Height
    8.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    8.9mm