  • USH1C100MPD
USH1C100MPD
advertisement
Manufacturer No:
USH1C100MPD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-USH1C100MPD
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
USH1C100MPD
Description:
USH 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
USH1C100MPD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    USH
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.6μA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.07
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11.5mm