  • UPW2C221MHD
UPW2C221MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPW2C221MHD
HK JDW NO:
555-UPW2C221MHD
Description:
UPW 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 500mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPW2C221MHD
    Select All
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    160V
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.508mA
  • Ripple Current
    500mA
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    800mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.398 35.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    160V