  • UPW1J152MHD
UPW1J152MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPW1J152MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPW1J152MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPW 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.1A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 743
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPW1J152MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    63V
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.835mA
  • Ripple Current
    3.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.11
  • Impedance
    30mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.635A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.09 %
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.398 35.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UPW
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%