  • UPW1H2R2MDD1TD
UPW1H2R2MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UPW1H2R2MDD1TD
HK JDW NO:
555-UPW1H2R2MDD1TD
Description:
UPW 2.2μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 16.5mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4001
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPW1H2R2MDD1TD
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.004mA
  • Ripple Current
    16.5mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    3Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    55mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm