  • UPW0J562MHD
UPW0J562MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPW0J562MHD
HK JDW NO:
555-UPW0J562MHD
Datasheet:
UPW0J562MHD
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPW0J562MHD
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.0584mA
  • Ripple Current
    2.51A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.32
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.134A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.51A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.22 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.398 35.50mm