  • UPV0J121MFD
UPV0J121MFD
advertisement
Manufacturer No:
UPV0J121MFD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPV0J121MFD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPV 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 175mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C 2mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPV0J121MFD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UPV
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    22.68μA
  • Ripple Current
    175mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Impedance
    1.1Ohm
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm