  • UPT2W151MRD6
UPT2W151MRD6
advertisement
Manufacturer No:
UPT2W151MRD6
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPT2W151MRD6
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UPT2W151MRD6
Description:
UPT 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 920mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C 12.4968mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPT2W151MRD6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UPT
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.06mA
  • Ripple Current
    920mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    920mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.472A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    22mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm