  • UPS2E471MRD
UPS2E471MRD
advertisement
Manufacturer No:
UPS2E471MRD
HK JDW NO:
555-UPS2E471MRD
Datasheet:
UPS2E471MRD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 250volts 470uF 25x50 20% 12.5LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPS2E471MRD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    12.5mm
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.8mA
  • Ripple Current
    1.35A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.5525A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm