  • UPS1A330MDD
UPS1A330MDD
advertisement
Manufacturer No:
UPS1A330MDD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPS1A330MDD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UPS1A330MDD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 10volts 33uF 5x11 20% 2LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPS1A330MDD
  • Series
    UPS
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    9.9μA
  • Ripple Current
    160mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.25
  • Impedance
    1.5Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    27.2mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    160mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C