  • UPM1V561MHD6
UPM1V561MHD6
advertisement
Manufacturer No:
UPM1V561MHD6
HK JDW NO:
555-UPM1V561MHD6
Description:
UPM 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 513
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPM1V561MHD6
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    588μA
  • Ripple Current
    1.1A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    48mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.11A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.36A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    16mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm