  • UPM1V121MPD1TD
UPM1V121MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UPM1V121MPD1TD
HK JDW NO:
555-UPM1V121MPD1TD
Description:
UPM 120μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 370mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1919
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPM1V121MPD1TD
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    370mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    140mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    370mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    550mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    8mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm