  • UPM1K150MED
UPM1K150MED
advertisement
Manufacturer No:
UPM1K150MED
HK JDW NO:
555-UPM1K150MED
Description:
UPM 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 52mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPM1K150MED
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    36μA
  • Ripple Current
    52mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    1.2Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    52mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    104mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm