  • UPM1J560MPD1TD
UPM1J560MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UPM1J560MPD1TD
HK JDW NO:
555-UPM1J560MPD1TD
Description:
UPM 56μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 275mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 594
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPM1J560MPD1TD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.10584mA
  • Ripple Current
    275mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    210mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    275mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    450mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    15mm