  • UPM1J120MDD1TA
UPM1J120MDD1TA
advertisement
Manufacturer No:
UPM1J120MDD1TA
HK JDW NO:
555-UPM1J120MDD1TA
Description:
UPM 12μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 555mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPM1J120MDD1TA
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • HTS Code
  • Capacitance
    12μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.02268mA
  • Ripple Current
    555mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    100mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    555mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    820mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm