  • UPM1H391MHD6TN
UPM1H391MHD6TN
advertisement
Manufacturer No:
UPM1H391MHD6TN
HK JDW NO:
555-UPM1H391MHD6TN
Description:
UPM 390μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 990mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6228
Step5Bar-code shipping tag
UPM1H391MHD6TN
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.585mA
  • Ripple Current
    990mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    55mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    990mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.27A @ 10kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    15mm