  • UPM1C101MED
UPM1C101MED
advertisement
Manufacturer No:
UPM1C101MED
HK JDW NO:
555-UPM1C101MED
Description:
UPM 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 175mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 5989
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPM1C101MED
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    48μA
  • Ripple Current
    175mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    350mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    175mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    265mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Ripple Current (AC)
    175mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm