  • UPJ1A821MHD6
UPJ1A821MHD6
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1A821MHD6
HK JDW NO:
555-UPJ1A821MHD6
Description:
UPJ 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 780mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 33
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1A821MHD6
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    246μA
  • Ripple Current
    780mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    780mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    920mA @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm