  • UPD70F3284YGJ-UEN-A
UPD70F3284YGJ-UEN-A
advertisement
Manufacturer No:
UPD70F3284YGJ-UEN-A
HK JDW NO:
668-UPD70F3284YGJ-UEN-A
Package:
144-LQFP
Description:
256KB 256K x 8 FLASH V850ES 32-Bit Microcontroller V850ES/Sx2 Series 144-LQFP
Quantity:
In Stock : 15037
Step5Bar-code shipping tag
UPD70F3284YGJ-UEN-A
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    V850ES/Sx2
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    TIN BISMUTH
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    144
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.85V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    128
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.2V~2.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    V850ES
  • Peripherals
    DMA, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    CSI, EBI/EMI, I2C, UART/USART
  • Supply Current-Max
    70mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 12x10b; D/A 2x8b
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    24
  • ROM (words)
    393216
  • External Data Bus Width
    16
  • RAM (bytes)
    32768
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm