  • UPD70F3025AGC-33-8EU-A
UPD70F3025AGC-33-8EU-A
advertisement
Manufacturer No:
UPD70F3025AGC-33-8EU-A
HK JDW NO:
668-UPD70F3025AGC-33-8EU-A
Package:
100-LQFP
Description:
256KB 256K x 8 FLASH V850ES 32-Bit Microcontroller V853 Series 100 Pin 33MHz 5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 127
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPD70F3025AGC-33-8EU-A
    Select All
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    MOS
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    33MHz
  • Pin Count
    100
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    EBI/EMI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    67
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    V850ES
  • Peripherals
    PWM
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    CSI, EBI/EMI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    121.2mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 2x8b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    20
  • ROM (words)
    65536
  • Number of Programmable I/O
    75
  • RAM (bytes)
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA