  • UKT1E4R7MDD
UKT1E4R7MDD
advertisement
Manufacturer No:
UKT1E4R7MDD
HK JDW NO:
555-UKT1E4R7MDD
Description:
UKT 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 25mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1825
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UKT1E4R7MDD
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3.53μA
  • Ripple Current
    25mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    25mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    50mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.18 %
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    11mm