  • UKL1E220KDDANA
UKL1E220KDDANA
advertisement
Manufacturer No:
UKL1E220KDDANA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UKL1E220KDDANA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UKL1E220KDDANA
Description:
UKL 22μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 100mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 8423
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UKL1E220KDDANA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UKL
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0011mA
  • Ripple Current
    100mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    100mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    200mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm