  • UHE1E222MHD
UHE1E222MHD
advertisement
Manufacturer No:
UHE1E222MHD
HK JDW NO:
555-UHE1E222MHD
Datasheet:
UHE1E222MHD
Description:
UHE 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.88A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 461
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UHE1E222MHD
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    78mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    550μA
  • Ripple Current
    2.88A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    20mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.304A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.88A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.398 35.50mm