  • UFZVFHTE-173.9B
UFZVFHTE-173.9B
advertisement
Manufacturer No:
UFZVFHTE-173.9B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-UFZVFHTE-173.9B
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
UFZVFHTE-173.9B
Description:
ZENER DIODE 50Ohm ±3.6% 5μA @ 1V 150°C TJ 2 Terminations ZENER SC-90, SOD-323F
Quantity:
In Stock : 5354
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UFZVFHTE-173.9B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±3.6%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    50Ohm
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    3.5%
  • Working Test Current
    20mA