  • UF225(85)APA12-H1C2A
UF225(85)APA12-H1C2A
advertisement
Manufacturer No:
UF225(85)APA12-H1C2A
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-UF225(85)APA12-H1C2A
Package:
Description:
IMPELLER 225X85MM 115VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UF225(85)APA12-H1C2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    5lbs 2.3kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -40~122°F -40°C~50°C
  • Published
    2014
  • Series
    UF225(85)APA
  • Size / Dimension
    Round - 225mm Dia
  • Feature
    Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    135W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Current Rating (Amps)
    1.20A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    3000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    680.0 CFM (19.04m3/min)
  • Noise
    75.0 dB(A)
  • Static Pressure
    2.500 in H2O (622.7 Pa)
  • Width
    85.00mm