  • UCZ1V561MNQ1ZD
UCZ1V561MNQ1ZD
advertisement
Manufacturer No:
UCZ1V561MNQ1ZD
HK JDW NO:
555-UCZ1V561MNQ1ZD
Datasheet:
UCZ1V561MNQ1ZD
Description:
UCZ 560μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UCZ1V561MNQ1ZD
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    560μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    850mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm