  • UCZ1J561MNQ1ZD
UCZ1J561MNQ1ZD
advertisement
Manufacturer No:
UCZ1J561MNQ1ZD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCZ1J561MNQ1ZD
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCZ1J561MNQ1ZD
Description:
UCZ 560μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UCZ1J561MNQ1ZD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    UCZ
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    560μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.25A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm