  • UCX1V471MNQ1GS
UCX1V471MNQ1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCX1V471MNQ1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCX1V471MNQ1GS
Package:
Datasheet:
UCX1V471MNQ1GS
Description:
470μF Capacitor 20% 750mA 3.1mm
Step5Bar-code shipping tag
UCX1V471MNQ1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Tolerance
    20%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    135°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    13.6mm
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Voltage
    35V
  • Ripple Current
    750mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Current - Leakage
    3μA
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    13.5mm
  • Length
    13.5mm