  • UCM1H221MNL1GS
UCM1H221MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCM1H221MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCM1H221MNL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCM1H221MNL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 50V 220uF TOL 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCM1H221MNL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    799.995193mg
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    UCM
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.11mA
  • Ripple Current
    670mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    180mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    335mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    670mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm