  • UCD1A152MCL1GS
UCD1A152MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCD1A152MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCD1A152MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCD1A152MCL1GS
Description:
UCD 1500μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 475mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UCD1A152MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UCD
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    1500μF
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    475mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    80mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    475mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    950mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm