  • UBW1E331MPD
UBW1E331MPD
advertisement
Manufacturer No:
UBW1E331MPD
HK JDW NO:
555-UBW1E331MPD
Datasheet:
UBW1E331MPD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 330uF 135c 10x16 5LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UBW1E331MPD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Leakage Current
    0.2475mA
  • Ripple Current
    945mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    75mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    472.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    945mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    16mm