  • UAS2G390MHD1TN
UAS2G390MHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
UAS2G390MHD1TN
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UAS2G390MHD1TN
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UAS 39μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UAS2G390MHD1TN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UAS
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    39μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    255mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    408mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm