  • UA30CAD60PKM1TI
UA30CAD60PKM1TI
advertisement
Manufacturer No:
UA30CAD60PKM1TI
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-UA30CAD60PKM1TI
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
Description:
15V~30V Ultrasonic Cylinder, Threaded - M30 UA30 Series Polybutylene Terephthalate (PBT) Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
UA30CAD60PKM1TI Overview
UA30CAD60PKM1TI Features
UA30 Series
Operating Temperature: -20°C~70°C
Sensing Distance: 13.78 ~ 236.22 (350mm ~ 6000mm)
Voltage - Supply: 15V~30V
Response Frequency: 1Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
UA30CAD60PKM1TI Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. UA30CAD60PKM1TI Proximity Sensors applications.
  • Rolling mills
  • Smart toilets
  • Counter System
  • Rice cookers
  • Count different applications
  • Collision detection on robots
  • Tablets
  • Detect position
  • Self-driving cars
  • Plastic object detection
Step5Bar-code shipping tag
UA30CAD60PKM1TI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Series
    UA30
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    15V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    Analog Voltage, PNP
  • Sensing Distance
    13.78 ~ 236.22 (350mm ~ 6000mm)
  • Sensor Type
    Ultrasonic
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    1Hz