  • TZX36C-TR
TZX36C-TR
advertisement
Manufacturer No:
TZX36C-TR
HK JDW NO:
884-TZX36C-TR
Datasheet:
TZX36C-TR
Description:
ZENER DIODE 140Ohm 36V 1μA @ 27V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations ZENER DO-204AH, DO-35, Axial
Step5Bar-code shipping tag
TZX36C-TR
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    140Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 27V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    140Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    36V
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    2mA