  • TZX13A-TR
TZX13A-TR
advertisement
Manufacturer No:
TZX13A-TR
HK JDW NO:
884-TZX13A-TR
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
TZX13A-TR
Purchasing and Inquiry
TZX13A-TR Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 10V.1.98% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 1μA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 5mA.This value reaches 1.5V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
TZX13A-TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 10V
1μA @ 10V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 5mA
TZX13A-TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
TZX13A-TR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TZX13A-TR.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    35Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 10V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    35Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    13V
  • Zener Voltage
    13V
  • Voltage Tol-Max
    1.98%
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Zener Current
    5mA
  • Diameter
    1.7mm
  • Length
    3.9mm