  • TZMB51-GS18
TZMB51-GS18
advertisement
Manufacturer No:
TZMB51-GS18
HK JDW NO:
884-TZMB51-GS18
Datasheet:
TZMB51-GS18
Description:
Zener Diodes 51 Volt 0.5 Watt 2%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TZMB51-GS18
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e2
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    O-LELF-R2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    125Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 39V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    125Ohm
  • Reference Voltage
    51V
  • Zener Voltage
    51V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • JEDEC-95 Code
    DO-213AA
  • Working Test Current
    2.5mA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C