  • TZ800N18KOFB1HPSA2
TZ800N18KOFB1HPSA2
advertisement
Manufacturer No:
TZ800N18KOFB1HPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TZ800N18KOFB1HPSA2
Package:
Module
Datasheet:
Description:
SCR MODULE 1800V 1500A MODULE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TZ800N18KOFB1HPSA2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2018
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Off State
    1.8kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    35000A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    250mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    500mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    1500A
  • Structure
    Single
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    819A