  • TVS042CG3R7BC-W
TVS042CG3R7BC-W
advertisement
Manufacturer No:
TVS042CG3R7BC-W
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-TVS042CG3R7BC-W
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
Description:
V 3.7pF 25V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TVS042CG3R7BC-W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    V
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    3.7pF
  • Packing Method
    TAPE, EMBOSSED
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm