  • TT330N14KOFHPSA2
TT330N14KOFHPSA2
advertisement
Manufacturer No:
TT330N14KOFHPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TT330N14KOFHPSA2
Package:
Module
Datasheet:
TT330N14KOFHPSA2
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TT330N14KOFHPSA2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Output Current
    520A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.4kV
  • Reverse Voltage
    1.4kV
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    12500A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    8kA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    300mA
  • Structure
    Series Connection - All SCRs
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1400V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    330A