  • TT251N14KOFHPSA1
TT251N14KOFHPSA1
advertisement
Manufacturer No:
TT251N14KOFHPSA1
HK JDW NO:
376-TT251N14KOFHPSA1
Datasheet:
TT251N14KOFHPSA1
Description:
Thyristor PCT Module 1.4KV 9.1KA 7-Pin PB50
Step5Bar-code shipping tag
TT251N14KOFHPSA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Voltage - Off State
    1.4kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    9100A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    300mA
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1400V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    250A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1400V
  • Number of SCRs, Diodes
    2 SCRs
  • RMS On-state Current-Max
    410A