  • TT250N14KOFHPSA1
TT250N14KOFHPSA1
advertisement
Manufacturer No:
TT250N14KOFHPSA1
HK JDW NO:
376-TT250N14KOFHPSA1
Description:
SCR MODULE 1.4KV MODULE
Step5Bar-code shipping tag
TT250N14KOFHPSA1
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Voltage - Off State
    1.4kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    8000A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    300mA
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1400V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    250A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1400V
  • Number of SCRs, Diodes
    2 SCRs
  • RMS On-state Current-Max
    410A
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C