  • TS120STR
TS120STR
advertisement
Manufacturer No:
TS120STR
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-TS120STR
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
TS120STR
Description:
8 Pin Telecom device2 Circuits
Purchasing and Inquiry
TS120STR Overview
To save board space, the 8-SMD, Gull Wing package is used.In order to pack telecommunications equipment, Tape & Reel (TR) is used.A Surface Mount-mount is used for mounting the telecom circuit.A 2 circuit is the heart of this telecom IC .Using -40°C~85°C as the operating temperature can result in reliable performance.A Surface Mount-axis mounts telecom switching.A 8 pin is included in this telecom interface.A minimum temperature value -40°C is set to ensure normal operation.It is necessary to set the temperature at the maximum value of 85°C for the telecom IC to function normally.
TS120STR Features
Available in the 8-SMD, Gull Wing package
TS120STR Applications
There are a lot of IXYS Integrated Circuits Division TS120STR Telecom applications.
  • Integrated Access Devices (IADs)
  • Inverse Multiplexing for ATM (IMA) Wireless Base Stations
  • LAN Routers
  • PCM channel bank
  • Fiber in the loop (FITL)
  • Digital loop carrier (DLC)
  • PBXs channel bank
  • DECT (Digital European Cordless Telephone) Base Stations
  • Home Gateway
  • Interfaces to E3
Step5Bar-code shipping tag
TS120STR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TS120STR.
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD, Gull Wing
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SMD
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power (Watts)
    800mW
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Function
    Relay Switch
  • Number of Circuits
    2
  • Output Current
    120mA
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Output Voltage
    350V
  • Input Current
    50mA
  • Isolation Voltage
    3.75kV
  • Height
    3.302mm
  • Length
    9.652mm
  • Width
    6.35mm