  • TS11-674-65-BK-100-RA-D
TS11-674-65-BK-100-RA-D
advertisement
Manufacturer No:
TS11-674-65-BK-100-RA-D
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-TS11-674-65-BK-100-RA-D
Description:
6 X 7.4 MM, 6.5 MM ACTUATOR HEIG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TS11-674-65-BK-100-RA-D
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Actuator Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Mfr
    CUI Devices
  • Operating Temperature
    -30°C ~ 80°C
  • Series
    TS11
  • Ingress Protection
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Illumination Voltage (Nominal)
  • Illumination Type, Color
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Operating Force
    100gf
  • Actuator Orientation
    Side Actuated
  • Outline
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.25mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
  • Features
  • Actuator Length, Right Angle
    6.50mm