  • TRJB106K016R0800
TRJB106K016R0800
advertisement
Manufacturer No:
TRJB106K016R0800
HK JDW NO:
66-TRJB106K016R0800
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TRJB106K016R0800
Purchasing and Inquiry
TRJB106K016R0800 Overview
TRJB106K016R0800 Features
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TRJB106K016R0800 Applications
There are a lot of AVX Corporation TRJB106K016R0800 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TRJB106K016R0800
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TRJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm