  • TQ2SL-L2-12V-Z
TQ2SL-L2-12V-Z
advertisement
Manufacturer No:
TQ2SL-L2-12V-Z
HK JDW NO:
590-TQ2SL-L2-12V-Z
Package:
Datasheet:
TQ2SL-L2-12V-Z
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
Step5Bar-code shipping tag
TQ2SL-L2-12V-Z
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Physical Dimension
    14mm x 9mm x 7.5mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    2A
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Coil Resistance
    1.03kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@125VAC
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    125VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    11.7mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Power Consumption
    140mW
  • Coil Power
    140mW
  • Coil Voltage (DC)
    12V
    0.8 dB
  • Height
    4.9mm
  • Length
    14mm
  • Width
    9mm